Sezon festiwalowy czas zacząć!

Jeżeli w ciągu roku nie macie zbyt wiele czasu na regularne uczęszczanie do kina, jeżeli nie rajcuje Was pomysł bezczynnych wakacji w mieście i chcielibyście dowiedzieć się, jak to jest siedzieć przez kilka godzin dziennie w kinie, przeczekując upał, to mamy dla Was kilka propozycji.

7. Festiwal Filmowy Wakacyjne Kadry
Gdzie? Cieszyn
Kiedy? 4-8 lipca
Za ile? Za darmo

Wakacyjne Kadry to doskonała okazja, żeby w pięknych okolicznościach Cieszyna nadrobić kinowe zaległości i dokonać kilku odkryć. Kilkadziesiąt filmów zaprezentowanych zostanie w takich sekcjach jak: Festiwale, Festiwale (najważniejsze filmy nagradzane w zeszłym roku), Polonicum (dzieła Polaków nakręcone za granicą), Kameralne kino duńskie, Najnowsze kino polskie, Oblicza muzyki czy Kręgi sztuki w 3D (!). Wszystko to w mniej lub bardziej typowych przestrzeniach przygranicznego miasteczka, zaadaptowanych specjalnie na potrzeby festiwalu. Choć repertuar składa się głównie z filmów, które „gdzieś już można było zobaczyć”, to leniwa atmosfera Cieszyna i fakt, że wszystkie seanse są darmowe, zdecydowanie zachęcają do pojawienia się na Wakacyjnych Kadrach.

Cieszyn

12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty
Gdzie? Wrocław
Kiedy? 19-29 lipca
Za ile? Karnety: 350 zł. Bilety: 15-18 zł

Jeden z największych i najważniejszych festiwali filmowych w Polsce, który swoją pozycję ugruntował sobie, konsekwentnie promując wymagający repertuar, nie stroniąc przy tym od rozrywkowych dziwactw (patrz: zeszłoroczny przegląd japońskiego pinku eiga). Nowe Horyzonty to festiwal dla widza, który wie, czego chce, i sam potrafi ułożyć sobie repertuar (w ciągu dziesięciu dni można obejrzeć „zaledwie” pięćdziesiąt spośród kilkuset filmów). W efekcie – ilu widzów, tyle oblicz ma wrocławska impreza. W repertuarze dwunastej edycji Nowych Horyzontów, oprócz tradycyjnych już konkursów, znalazły się m.in.: przegląd nowego kina meksykańskiego, (niemainstreamowe) obrazy końca świata, mockumenty, filmy z gwiazdami muzyki w rolach głównych oraz retrospektywy: Carlosa Reygadasa, Urlicha Seidla, Dusana Makavejeva, Petera Tscherkassky’ego, Eve Heller i Widolda Giersza. W dodatku koncerty (w tym roku m.in. CocoRosie, Greg Laswell i Peaches), wystawy, spotkania z twórcami i publikacje książkowe poświęcone zjawiskom i bohaterom festiwalowych sekcji.  Wszystko to, włącznie z kwotą, jaką trzeba zapłacić za karnet, może przyprawić o zawrót głowy, ale Nowe Horyzonty to festiwal wart swojej ceny.

13. Letnia Akademia Filmowa
Gdzie? Zwierzyniec
Kiedy? 3-12 sierpnia
Za ile? 200 zł/150 zł (dla należących do PFDKF)

LAF daje możliwość wspaniałej wakacyjnej harmonii, łącząc festiwalowy klimat bieganiny z jednego kina do drugiego z przerwą na wylegiwanie się nad jeziorem Roztoczańskiego Parku Narodowego. Zwierzyniec to małe miasteczko koło Zamościa, które odżywa na okres przeglądu, wypełniając się na pęczki kinomanami z całej Polski oraz rodzinami z dziećmi, które chcą odpocząć, nie popadając w rutynę „nudnych wakacji w Łebie”. Ponadto w Zwierzyńcu można zobaczyć filmy nikomu nieznane, ze wszystkich zakątków świata. W tym roku przegląd obfituje m.in. w sekcje „Rejs na Karaiby”, gdzie będzie można zobaczyć filmy z Kuby, Jamajki, Haiti czy Dominikany. A dla tych, którzy wolą bardziej przystępne filmy, w kinie Salto i Jowita zawsze wyświetlane są filmy, których nie zdążyliście zobaczyć w ciągu roku, i te, które dopiero pojawią się w ogólnopolskiej dystrybucji.

 

Zwierzyniec

39. Ińskie Lato Filmowe
Gdzie? Ińsko
Kiedy? 10-19 sierpnia
Za ile? Karnety: 160 zł. Bilety: 10-14 zł

Jedna z najstarszych imprez filmowych w Polsce. Małe miasteczko na Pojezierzu Zachodniopomorskim  na dziesięć dni zamienia się w filmową osadę, do której ściągają nie tylko widzowie, ale i liczni goście. W tym roku organizatorzy przygotowali przeglądy filmów z Turcji, Iranu, Izraela i Kaukazu (w ramach cyklu Za Cieśninę Bosfor) czy Niemiec, Czech i Słowacji (cykl Kino Naszych Sąsiadów). Oprócz tego m.in.: dokumenty, najnowsze kino polskie, największe filmowe wydarzenia z sezonu 2011/2012 i filmy dla dzieci. Ińskie Lato Filmowe to pretekst do wyprawy na drugi kraniec Polski i rozkoszowania się kinem w otoczeniu przyrody: pomiędzy seansami zawsze można wybrać się nad jezioro.

2. Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki Transatlantyk
Gdzie? Poznań
Kiedy? 15-22 sierpnia
Za ile? Jeszcze nie wiadomo

Transatlantyk wystartował rok temu i już stanowi ważny punkt na festiwalowej mapie Polski. Łącząc kino, muzykę, wystawy i niecodzienne pokazy filmowe („Kino kulinarne”, czyli ekskluzywne kolacje i rozmowy o sztuce filmowej), wypełnia niszę kultury „przyjemnej”, a zarazem stara się uwrażliwić i zachęcić do społecznej dyskusji na trudne tematy. Stąd obok kina klasy B z lat 50. „Transatlantyk Docs” i retrospektywa Alfreda Hitchcocka. To również świetna okazja do odwiedzin Poznania, miasta równie ciekawego co Gdańsk i Wrocław, ale nie tak popularnego.

2. MFF Ars Independent

Gdzie? Katowice
Kiedy? 21-30 września
Za ile? Jeszcze nie wiadomo

Nasz. Katowicki. W zeszłym roku debiutował w środku sesji egzaminacyjnej, gubiąc się wśród innych okołowakacyjnych wydarzeń. Tego września poza konkursem niezależnych filmów fabularnych Ars Independent powiększy się o Sekcję Animacji, Konkurs Animowanych Debiutów i Filmów Drugich. Więcej informacji o festiwalu już wkrótce na łamach Reflektora, który ma przyjemność patronować całej imprezie. Trzymajcie rękę na pulsie.