PLASTIC BEAUTY – wernisaż Aleksandry Ignasiak

3 lutego w Katowicach miał miejsce wernisaż prac Aleksandry Ignasiak, studentki katowickiej ASP. Pokaźnych rozmiarów obrazy, z których spoglądają m.in. Paris Hilton, Michael Jackson czy Silvio Berlusconi, stanęły na dolnym piętrze Altusa, 125-metrowego wieżowca górującego nad Katowicami. Obok celebrytów bohaterami prac były barwne koniki (jednorożce?) oraz kilka kolażowych prac adaptujących zdjęcia z dzieciństwa do bajkowego świata lśniącego brokatem. Wystawa wzbudziła żywe zainteresowanie przechodniów. Zanim jednak artystka powiedziała kilka słów o swojej pracy, nikt do końca nie wiedział, czy autorka kpi sobie z blasku gwiazd, czy raczej czuje do nich sympatię.

Ola Ignasiak o PLASTIC BEAUTY

Współczesna rzeczywistość jest specyficzna. Praktycznie w każdym miejscu spotykamy się z wizerunkiem celebrytów. I z jednej strony to oni pokazują nam kanon piękna, do którego powinniśmy dążyć, z drugiej – nie sposób nie dostrzegać tego konsekwencji, bo ich wygląd nie jest naturalny. Śledzę świat celebrytów. Patrzę na nich i jaram się tym, jacy są piękni, a z drugiej strony mam pewną wewnętrzną refleksję, a także świadomość, z czym to się wiąże. Ich piękno wewnętrzne jest nie do końca takie, jakie sobie wyobrażam, jeżeli chodzi o kwestie moralne, o sposób osiągania celów. Czuję ten zgrzyt między pięknem zewnętrznym a pięknem wewnętrznym. I to on był dla mnie inspiracją.

Anna Dobrowolska, organizatorka wystawy, prezes Fundacji Młodzi Twórcy im. prof. Piotra Dobrowolskiego o Oli Ignasiak:

Olę przyprowadzili do mnie wolontariusze, którzy pomagają w działalności Fundacji. Przyszła i poprosiła o pomoc w organizacji wystawy. Przyniosła mi swoje portfolio. Jej malarstwo wywarło na mnie duże wrażenie. Może nawet mnie zszokowało. Jej prace są odważne, zbuntowane, świeże. Pomyślałam, że to jest to! Dzięki pomocy wielu ludzi udało nam się zorganizować wystawę. Pomogli nam Węglokoks, Altus, rodzice Oli, media. Szczególnie cieszę się, że Altus zareagował pozytywnie, ponieważ zawsze marzyło mi się ożywienie przestrzeni Katowic. Wystawy w galeriach są wspaniałe, ale sztuka powinna wychodzić do ludzi.

 … oraz o działaniach Fundacji:

Naszym następnym wydarzeniem będzie finał konkursu literackiego Śląski Szekspir. Będzie miał miejsce 30 marca w domu kultury na Koszutce. Mimo że funkcjonujemy dopiero dwa lata, jesteśmy już rozpoznawani. Najbardziej cieszy to, że zgłaszają się do nas młodzi artyści. W kolejce czekają  już literaci, muzycy, plastycy, autorzy sztuk teatralnych. Wierzę, że ludzie są wielcy, że tutaj, na Śląsku, są mecenasi, którzy widzą potrzebę pomagania młodym, ambitnym, zdolnym i pracowitym ludziom.

Konkurs Śląski Szekspir trwa do 10 lutego, zainteresowanych odsyłamy na stronę Fundacji Młodzi Twórcy im. prof. Piotra Dobrowolskiego.

Wystawę PLASTIC BEAUTY można oglądać do 16 lutego. Gdy będziecie przechodzić przez Altus, zatrzymajcie się na chwilę lub dwie. Warto.