Radość smutku, czyli spotkania z czeską komedią

To śmiech nadaje rzeczom właściwą miarę. Dopiero wtedy to, co ważne, ponure i ciężkie, będzie dokładnie takie, jakie ma być.Gorzki humor, dowcip podszyty smutkiem, taki, który niesie za sobą treść – właśnie to zdaniem Haliny Pawlowskiej (czeskiej dziennikarki i scenarzystki) stanowi o wyjątkowości czeskiego kina, które cieszy się w Polsce sporą popularnością.

Kadr z filmu Pupendo

Prostota, bezpretensjonalność, dystans do siebie i świata stanowi charakterystyczny rys czeskiej kinematografii. Jak twierdzi Mariusz Szczygieł: Czescy filmowcy umieją pokazać życie w taki sposób, że ono nawet jak jest brzydkie, to może się podobać – potrafią tak pokazać zwyczajny szczegół, że on nabiera niezwykłego znaczenia.

Tarnogórskie Centrum Kultury w ramach Tygodnia Komedii Czeskiej postara się przybliżyć wszystkim zainteresowanym specyfikę czeskiej komedii. W dniach 20-26 listopada w tarnogórskim kinie Olbrzym wyświetlonych zostanie kilkanaście kultowych filmów czeskiej kinematografii. Festiwal rozpocznie projekcja familijnej kontynuacji animacji Kuki powraca w reżyserii Jana Svěráka. Perypetie zabawnej przytulanki, niezwykle popularnej w Czechach, poruszą i rozbawią z pewnością też polskiego widza w każdym wieku.

Na uczestników dalszej części festiwalu czekają między innymi dzieła takich reżyserów jak: Tomáš Vorel (Skrzitek/Skrzat – film niemy, idealnie oddający esencję czeskiego absurdalnego humoru), Jan Hřebejk (Pupendo – obrazuje gorzko-słodkie życie dwóch rodzin osadzonych w systemie komunistycznym lat 80., Pod jednym dachem – wzruszający i ponadczasowy film o ludziach wyznających różne wartości i światopoglądy).

Organizatorzy nie ograniczyli programu festiwalowego jedynie do projekcji filmów. W ramach trzech spotkań znawcy czeskiej obyczajowości: Marcin Matyja, Szymon Bialik oraz Dawid Klachacz, postarają się przybliżyć wszystkim zainteresowanym wyjątkową kulturę naszych sąsiadów.

Szczegółowy repertuar znajdziecie tutaj.