Katowice 19-23 października: REGIOFUN

Już wkrótce, w dniach 19 – 23 października odbędzie się w Katowicach druga edycja Festiwalu Producentów Filmowych REGIOFUN. Czym właściwie jest REGIOFUN i do kogo jest skierowany?

Berlin: Sinfonie Der Grossstadt

Głównym założeniem REGIOFUN jest zaprezentowanie widowni filmów, których produkcja wsparta została przez regionalne fundusze filmowe. Na ogół są to obrazy, których nie dane nam będzie zobaczyć na dużym ekranie, a festiwal jest ku temu jedyną okazją. Potencjalnym widzem festiwalu może być właściwie każdy, kto interesuje się współczesnym kinem. Dotyczy to zarówno osób znajdujących się w branży filmowej, jak i po prostu tych, którzy pragną obejrzeć interesujące i nietuzinkowe produkcje. A trzeba przyznać, że tegoroczny program zapowiada się wyjątkowo ciekawie!

19 października o 20:00 w Kinie Kosmos odbędzie się uroczyste otwarcie festiwalu, w czasie którego zostanie zaprezentowane Kino zremisowane, czyli kolaż muzyki i filmu. Wcześniej jednak widzowie będą mieli okazję zapoznać się z głośnymi w ostatnim czasie i wzbudzającymi duże zainteresowanie polskimi produkcjami – Salą samobójców Jana Komasy oraz Kretem Rafała Lewandowskiego. Swój przedpremierowy pokaz będzie miał z kolei nagrodzony Złotymi Lwami film Wymyk w reżyserii młodego, polskiego reżysera, Grega Zglińskiego. Za swoją rolę w Wymyku Robert Więckiewicz zebrał wiele pochwał, warto więc samemu przekonać się czy zachwyty były słuszne.

REGIOFUN to jednak nie tylko prezentacja filmów rodzimych twórców. Wiele spośród festiwalowych produkcji to dzieła zagraniczne. Jedną z bardziej interesujących pozycji wśród nich jest Le sentiment de la chair, reżyserii Roberto Garzelliego. Francuski dramat opowiada o przedziwnej namiętności, w której przeplata się erotyzm i fascynacja anatomią ludzkiego ciała. Warto obejrzeć, jak daleko posuną się w miłosnych eksperymentach studentka rysunku anatomicznego oraz młody radiolog.

Kadr z: Le sentiment de la chair

Pośród festiwalowych filmów znajdują się również obrazy krótkometrażowe twórców z różnych krajów. Krótkie metraże podzielone zostały na trzy bloki, które wyświetlane będą w kolejnych dniach festiwalu. Znajdziemy wśród nich interesujące i nietuzinkowe propozycje, takie jak animacja Danny Boy Marka Skrobeckiego, Mały listonosz Doroty Kobieli, A family portrait Josepha Pierce’a oraz wiele innych.

Częścią festiwalu REGIOFUN będzie również prezentacja dorobku jednego z najstarszych i dynamicznie działających funduszy regionalnych w Europie – CRAVV, wspierającego od dwudziestu lat działalność filmową w północnej części Francji. Filmy, które będą festiwalowymi przedstawicielami CRAVV to produkcje, które odniosły międzynarodowy sukces i zostały nagrodzone na wielu liczących się festiwalach filmowych. I tak widzowie będą mieli okazję zobaczyć na dużym ekranie między innymi takie dzieła jak słynny Motyl i skafander Juliana Schnabela. Pochodzący z 2007 roku film, przedstawiający opartą na faktach historię sparaliżowanego redaktora naczelnego „Elle”, został doceniony przez krytyków na całym świecie i zdobył wiele prestiżowych nagród, między innymi w Cannes. Ci, którzy nie mieli jeszcze okazji go zobaczyć, powinni skorzystać z okazji, chociażby dla niezwykłych i poruszających zdjęć autorstwa naszego rodaka, Janusza Kamińskiego.

Innym filmem, pokazywanych w ramach retrospektywy CRAVV jest Wyśnione życie aniołów – poetycki i poruszający obraz, traktujący o przyjaźni dwóch młodych, zbuntowanych kobiet. Film zdobył w 1998 roku aż pięć Cezarów, a reżyser – Erick Zonca – został okrzyknięty odkryciem roku. Oczywiście, w ramach pokazów związanych z CRAVV pojawią się również inne wyśmienite i godne polecenia tytuły, takie jak Flandria Bruno Daumonta czy Jeszcze dalej niż północ Danny’ego Boona. Ten ostatni to znakomita komedia o stereotypach na temat północy i południa Francji i mieszkających tam Francuzów.

Jednym z ciekawszych cykli zbliżającego się festiwalu będą również pokazy Miasto   w filmie/ Film w mieście. W tej sekcji pojawi się dwanaście filmów, ukazujących w różny sposób związki pomiędzy kinem a miastem. I tutaj  warto zwrócić uwagę na filmowe perełki, takie jak Vicky Cristina Barcelona Woody’ego Allena czy znane dzieła Wima Wendersa – Tokyo Ga  oraz Niebo nad Berlinem. Fani klasyki filmowej będą mieli okazję obejrzeć sławny, pochodzący z 1927 roku film Berlin: symfonia wielkiego miasta, w reżyserii Waltera Ruttmanna. To niekwestionowane arcydzieło kina niemego zostanie okraszone muzyką elektroniczną, mieszanką techno i industrialu.

Kadr z: Motyl i skafander

Nie sposób również nie wspomnieć o zaplanowanej na 23 października retrospektywie Lecha Majewskiego, w czasie której wyświetlone zostaną najbardziej znane dzieła twórcy.                    W ramach pokazów będzie można obejrzeć między innymi kultowego już Wojaczka oraz najnowszy film reżysera, Młyn i Krzyż. Tego samego dnia w Kinoteatrze Rialto odbędzie się benefis Lecha Majewskiego, gdzie będzie można zobaczyć na scenie takie sławy jak Wojciech Kilar, Andrzej Mastalerz, Barbara Lubos–Święs czy Krzysztof Siwczyk (poeta, odtwórca roli Rafała Wojaczka).

REGIOFUN to jednak nie tylko filmy – jeśli ktoś poczuje się zmęczony siedzeniem  w kinowym fotelu, może wybrać się na któryś z festiwalowych koncertów. W tym roku Katowice odwiedzą prawdziwe gwiazdy, bowiem do Kinoteatru Rialto aż z Hiszpanii przyjedzie zespół Giulia y los Tellarini, znany przede wszystkim dzięki piosence Barcelona z filmu Vicky Cristina Barcelona. Polskim akcentem muzycznym będzie z kolei występ Nosowskiej, koncert zaplanowany na 21 października. Bilety na koncert w Rialto niestety już wyprzedane.

Cały program festiwalu jest niezwykle zróżnicowany i pewne jest, że każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Wymienione przeze mnie filmy to bowiem zaledwie niewielka część tego, co przygotowali dla widzów organizatorzy. W ramach wybranych sekcji można obejrzeć filmy starsze, które nie są już wyświetlane w kinach, jak i nowe, które prawdopodobnie nawet nie trafią do polskiej dystrybucji. Dlatego też warto wykorzystać okazję i odwiedzić zaproponowane w ramach REGIOFUN projekcje, bo w wielu wypadkach jest to jedyna szansa zetknięcia się z danym filmem – kto wie, może najlepszym, jaki było nam dane oglądać.

 Szczegółowy program festiwalu REGIOFUN dostępny jest na stronie internetowej: http://www.regiofun.eu/ lub w wersji do druku https://docs.google.com/document/d/1CEg53VoQAKBe8TxnIdu2wjklUl03bt9BPljdbBSYOBQ/edit?hl=en_US&pli=1

Bilety na pojedyncze seanse: 8 zł
Koncert Giulii y Los Tellarini: 50 zł normalny/40 zł ulgowy
Benefis Lecha Majewskiego: 30 zł