Has w Kosmosie

„– Imię? – Pijak (…) Nazwisko? – Pijak (…) Zawód? Też pijak? – Też”. To kultowy dialog z debiutanckiego filmu „Pętla” Wojciecha Jerzego Hasa. Film powstał na motywach opowiadania Marka Hłaski, a w rolę „pijaka” wcielił się stawiający pierwsze kroki na szklanym ekranie genialny Gustaw Holoubek. Właśnie dla tych trzech nazwisk – Has, Hłasko, Holoubek – warto udać się do kina Kosmos na przegląd twórczości Wojciecha J. Hasa.

Jednak „Pętla” nie powinna być głównym magnesem, by odwiedzić Kosmos. Najważniejszym wydarzeniem przeglądu będzie niewątpliwie spotkanie z żoną reżysera, Jadwigą Has, oraz projekcja odnowionej cyfrowej kopii filmu „Rękopis znaleziony w Saragossie”. To właśnie ten obraz uczynił reżysera twórcą kultowym. W Polsce niedoceniany, za Oceanem znalazł spore grono wielbicieli. Wśród nich takie znakomitości, jak Martin Scorsese oraz Francis Ford Coppola, którzy wspólnymi siłami doprowadzili do amerykańskiej premiery „Rękopisu…” w 1997 roku.

Innym cennym obrazem wartym obejrzenia jest z pewnością „Sanatorium pod klepsydrą” oparte na opowiadaniach Brunona Schultza. W filmie tym zobaczymy Jana Nowickiego i m.in. Gustawa Holoubka, który obok Zbigniewa Cybulskiego był ulubionym aktorem reżysera. Reżysera,  który zawsze miał wszystko pod kontrolą. Aktor był dla niego jedynie „narzędziem” do przekazania własnej wizji. W swoich filmach wielokrotnie zaskakiwał pokrętną logiką i interpretacją dzieł literackich. „Rękopis…” został nakręcony na podstawie powieści hr. Jana Potockiego z przełomu XVIII i XIX w. Obraz okazał się genialną adaptacją książki, co potwierdził surrealista Louis Buńuel, który po obejrzeniu dzieła Hasa zrezygnował z przeniesienia jej na ekran.

Prócz w\w filmów na przeglądzie zobaczymy również: „Pismak”, „Pożegnania”, „Jak być kochaną”, „Wspólny pokój”, „Złoto” oraz „Niezwykła podróż Baltazara Kobera”. Przegląd potrwa od 21 do 27 stycznia. Szczegóły na www.csf.katowice.pl.