Zabrze: Sok z realizmu, czyli X Festiwal „Rzeczywistość przedstawiona”

Gdzie można spotkać się oko w oko z rzeczywistością? Oczywista odpowiedź brzmi: wszędzie. Ale nie o oczywiste pytania mi chodzi. Czy rzeczywistość można zobaczyć na scenie teatru? Może czynność przenoszenia wydarzeń z życia, a niejednokrotnie z głowy, kłóci się z autentycznością, a może nie…?

Sposobem poszukiwania odpowiedzi, a także przekonania się o niej na własnej skórze, może być uczestnictwo w dziesiątej edycji zabrzańskiego festiwalu „Rzeczywistość przedstawiona”.

Choć Teatr Nowy nie jest na co dzień oblegany tysiącami widzów , atmosfera wokół niego raz do roku zmienia się. Król Teatr ( przez duże T) przyjeżdża do miasta, by uczynić je swoją wędrowną stolicą. A wraz z nim pojawiają się najlepsze trupy aktorskie, by opowiedzieć tubylcom o tym, co w świecie ważne. Każda z nich w ciągu dwóch, trzech godzin na kawałku sceny opisuje świat, który otacza nas na co dzień. Jednak chodzi o to, by w morzu banalności znaleźć coś wyjątkowego. I umieć podzielić się tym z innymi.

Warto podkreślić, że zabrzański festiwal jest jedynym w Polsce festiwalem tematycznym dotyczącym dramatów współczesnych realizowanym w formie konkursu. W tym roku o trofeum im. Stanisława Bieniasza rywalizować będą m.in. sztuki: „Nad” (Teatr im. S. Jaracza w Łodzi), „Bóg mordu” (Teatr im. Słowackiego w Krakowie), „Był sobie Andrzej, Andrzej, Andrzej” (Teatr im. Szaniawskiego w Wałbrzychu). Dodatkowymi pozakonkursowymi atrakcjami są: występ Krystyny Jandy w spektaklu „Biała Bluzka” opartym na opowiadaniu Agnieszki Osieckiej oraz koncert Katarzyny Groniec „Listy Julii kameralne”. Po każdym spektaklu w kawiarni teatralnej odbywa się konferencja z udziałem aktorów, która daje możliwość przedyskutowania dramatu oraz wymiany wrażeń z innymi widzami.

Festiwal odbywa się nie tylko na dużej scenie, znany jest także z licznych imprez towarzyszących, na które wstęp najczęściej jest darmowy. Najważniejszą z nich jest czytanie dramatu – czyli wykonanie przez młodzież szkolną sztuk określonych tematycznie. W tym roku w „Piwnicy u Rysia” będzie można zobaczyć dramaty Doroty Masłowskiej. Telemaniacy będą mogli obejrzeć spektakle Teatru Telewizji oraz w kinie Roma zobaczyć najlepsze filmy 50. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, a fani radia – wysłuchać słuchowisk w cyklu spotkań „W świecie polskiego radia”. Przewidziane są również spektakle dla najmłodszych, czyli „Smykom rzeczywistość przedstawiona”. Ważnym elementem atmosfery „Rzeczywistości przedstawionej” jest gazeta codzienna „Teatralnik”, w której zamieszczane są recenzje ze spektakli i imprez towarzyszących, wywiady z organizatorami, jurorami i aktorami oraz artykuły o tematyce okołoteatralnej.

Festiwal dla mnie jest spotkaniem z esencją rzeczywistości. Opowieścią o prawdzie uniwersalnej, o soku wyciśniętym z miliona zdarzeń wokół. TVN 24 w pigułce.
Nie byłeś tu jeszcze? Festiwal daje Ci już dziesiątą okazję, by to zmienić.

Więcej informacji o festiwalu na stronach Teatru Nowego w  Zabrzuwww.teatrzabrze.pl/festiwal/

————

Ponieważ w każdym przedsięwzięciu tak ważna jest  odpowiedź na pytanie „dlaczego?” – prezentujemy fragment przesłania Stanisława Bieniasza, o trofeum imienia którego rywalizować będą artyści:

Na Górnym Śląsku, w regionie ulegającym w ostatnich, latach najgłębszym przeobrażeniom strukturalnym, społecznym i kulturowym, jak w soczewce skupiają się wszystkie problemy okresu po 1989, który w istocie był ostatnim rokiem wieku panowania systemów totalitarnych, a równocześnie pierwszym rokiem epoki pluralizmu we wszystkich dziedzinach życia. To właśnie Górny Śląsk musi ulec najgłębszym przemianom, by sprostać wyzwaniom nowych czasów. Konieczność ta, która niesie z sobą wiele zjawisk trudnych i bolesnych, jest równocześnie ogromną szansą zarówno dla tego regionu, jak i – ze względu na jego skalę – dla całego kraju. W regionie tym bodaj najbardziej charakterystycznym miastem jest Zabrze – „najbardziej śląskie ze śląskich miast”, które płaci bardzo wysoką cenę za przeobrażenia ekonomiczne i społeczne. Miejsce festiwalu najnowszej dramaturgii nie jest więc sprawą przypadku, lecz wynika z głębokiej potrzeby lepszego zrozumienia własnych problemów.

Zapraszamy!